آداب روزه داری (خصوصا در ماه رمضان) از زبان استاد سید محمد موسوی
آداب روزه‌داری و تغذیه در طب سنتی (استاد محمد موسوی)

آداب روزه داری و اصول تغذیه در طب سنتی و احادیث (خصوصا در ماه رمضان)

در این مقاله به مرور برخی از آداب روزه‌داری بر اساس احادیث و طب سنتی ایرانی از زبان استاد گرانقدر دکتر سید محمد موسوی می‌پردازیم:

کودکان را بر سفرۀ افطار و سحری بنشانید تا باصطلاح روزه سر گنجشکی بگیرند و این کار باعث می‌شود فرزندان امت مسلمان از همان کودکی به ماه مبارک رمضان عشق بورزند و در بزرگی از روزه داران محسوب گردند.

روزه داران باید آداب توصیه شده از زبان پیامبر(ص) و سایر معصومین(س) را به کار بندند تا از روزه داری بهترین نتیجه مطلوب را بگیرند:

ماه رمضان ماه کم خوری است، کم خوری را در فاصلۀ بین افطار و سحر نیز ادامه دهیم. پرخوری در اسلام مورد مذمت شدید است.

– پیامبر اکرم(ص) فرمود: نطفه آدمی ظرفی را که بدتر از شکمش باشد پر نکرد.

– امام غزالی در کیمیای سعادت می‌فرماید: بدان که معده حوض تن است و عروق که از آن می‌رود به هفت اندام چون جوی‌هاست و منبع همه شهوت‌‌ها معده است و این غالب‌ترین شهوتی است بر آدمی، آدم که از بهشت رانده شد به سبب این شهوت بود.

حجم ابتدائی معده ۲۵۰ سانتی‌متر مکعب است که تا ۲۵۰۰ سانتی‌متر مکعب کش پیدا می‌کند. گفته شده: انسان با یک چهارم غذایی که می‌خورد زنده است و با سه چهارم دیگر پزشکان امرار معاش می‌کنند.

افطار را با نام خدا و دعای مخصوص آن شروع کنیم:

« بسم الله الرحمن الرحیم، الّلهُمَّ لَکَ صُمنا وَ عَلی رِزقِکَ اَفطَرنا فَتَقَبَّل مِنّا اِنَّکَ اَنتَ السَّمیعُ العَلیم؛ به نام خداوند بخشنده و مهربان، خدایا برای تو روزه گرفتیم و به روزی تو افطار کردیم پس از ما قبول کن زیرا که تو شنوای دانایی.»

افطار را با چند عدد خرما باز کنیم که باز کردن افطار با خرما مستحب است.

افطار با خرما موجب پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها می‌شود.

اول آن که معده خشک و جمع شده ناشی از گرسنگی را باز و گرم و نرم می‌کند.

دوم آن که مقادیری از مواد قندی و معدنی مورد نیاز بدن فوراً از دیواره معده جذب شده و به داخل کبد می‌رود و کبد را از خمودی و ضعف در می‌آورد و در اثر آن خون به جریان می‌افتد و آماده پذیرایی از غذای افطار می‌گردد.

− آنان که تا حدودی مزاج خشک دارند از همان ابتدای افطار آب گرم و خرما را برگزینند. این کار بخصوص در فصل‌های سرد زنده کننده معده و کبد است.

− باز کردن افطار با شیر طبیعی گرم(غیر پاستوریزه)، شیر گرم و خرما، شیر گرم و عسل کاملاً طبیعی، مطلوب است.

− کم خونی، پوکی استخوان، سستی و بی‌حالی، دردهای مفاصل، ضعف اعصاب با افطار کردن با خرما از بین می‌رود. کمبود مواد معدنی بدن از جمله کلسیم به سرعت جبران می‌گردد.

هرگز نباید با آب یخ افطار کرد. برخی از روزه داران به سبب تحمل تشنگی در طول روز در ابتدای افطار به آب یخ یا شربت‌های سرد رو می‌آورند که قطعاً برای سلامتی آنان خطرناک است.

بهترین غذا پس از باز کردن افطار با خرما و آب جوش یا آب جوشیده گرم، مصرف کمی نان سبوس دار تازه با پنیر و سبزی خوردن است. آن هم به مقدار کم و نباید در مصرف آن زیاده روی شود. چراکه این ترکیب غذایی بسیار اشتها آور است.

قبل از غذا و بعد از آن حتماً کمی نمک طبیعی بچشند.

در خوردن افطاری شتاب نکنند تا زمانی که تمامی دستگاه‌های خفته بدن بیدار و سرحال شوند، آنگاه است که غذا گوارای بدن انسان می‌شود. بهتر است پس از باز کردن افطار مدت کوتاهی را تا صرف غذای شام صبر کنند.

شام بعد از افطار باید کم مصرف شود. در غیر اینصورت شکم که در اثر گرسنگی حریص شده به صاحب خود مرتب دستور می‌دهد که بیشتر بخورد تا آن جا که در اثر پرخوری شخص روزه دار کسل و خسته شده و شکم متورم و احساس خواب بر وی غلبه می‌کند.

این نوع غذا خوردن بعد از باز کردن افطار بسیاری از فوائد روزه را نابود می‌کند.

آنان که ناراحتی قلبی دارند یا می‌خواهند از آن پیشگیری به عمل آورند بهترین کار آن است که روزه بگیرند و پرخوری نکنند و بخصوص پس از افطار مراقبت کنند از پرخوری.

تند و سریع غذا را نبلعند که این کار باعث نقصان در هضم می‌شود. غذا را آرام آرام و با طمأنینه خوب بجوند سپس ببلعند.

از خوردن آب و مایعات دیگر وسط غذا اجتناب کنند؛ بخصوص اگر این مایعات زیاد سرد باشد و مرتب در بین غذا مصرف شود باعث ایجاد نقصان در هضم و نفخ زیاد و پرخوری می‌شود و این هم حرکت ناشایستی است که بسیاری از فوائد روزه را نابود می‌کند.

شام همراه با آب و مایعات از قبیل آب میوه‌ها مضر است، اگر شام افطاری سبک خورده شود ۱/۵ ساعت بعد از آن مصرف آب میوه‌های طبیعی تا پاسی از شب اشکالی نخواهد داشت و موجب نفخ و کسالت نخواهد شد.

همیشه و بخصوص در ماه مبارک رمضان آب و مایعات را در حالت ایستاده در شب مصرف نکنید، بنشینید و بنوشید و مایعات را لاجرعه و یکباره ننوشید بلکه آرام آرام و به حالت مکیدن بنوشید.

هرگز از مرغ‌های ماشینی بخصوص در ماه مبارک رمضان استفاده نکنند. خروس خانگی، مرغ خانگی، تخم‌مرغ خانگی مناسب است.

حتی یک چهارم میزان مصرف گوشت خانگی با چند مرغ ماشینی از لحاظ تأمین قوت و سلامتی برابری می‌کند.

مصرف کبک، بوقلمون، شترمرغ، بلدرچین، گنجشک که در بسته‌بندی‌های یخ زده استفاده می‌شود، بلامانع است.

از محصولات پاستوریزه خصوصاً در ماه مبارک رمضان به هیچ وجه استفاده نکنید؛ بگذارید کلسیم آن نوش جان همان غرب زده‌ها شود.
شیر طبیعی مصرف کنید؛ شیر گاو غیر پاستوریزه پس از ۵ دقیقه جوشیدن، هیچ خطری ندارد.

با شیر طبیعی ماست درست کنید و ماست را با پودر زنیان و پونه مخلوط کنید و در کیسه قرار داده تا آب آن کاملاً چکیده شود. این ماست چکیده را برای ماه مبارک رمضان در یخچال نگهداری کنید و هر بار مقداری از آن را با آب جوشیده به صورت دوغ و یا به همان شکل در سفره افطاری بگذارید. (اگر به صورت دوغ مصرف شود باید ۱/۵ ساعت بعد از غذا میل شود، نه زودتر!)

بطور کلی از مصرف ماکارونی، سویا، سوسیس، کالباس، چیپس، پفک، فست‌فودها، نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های صنعتی، آب‌میوه‌های بسته‌بندی و کنسروها، روغن‌های جامد و مایع نباتی، محصولات پاستوریزه و مرغ‌های ماشینی، گوشت گاو و سرخکردنی خودداری کنند؛ خصوصاً در ماه مبارک رمضان.

چای کمرنگ بلامانع است ولی چای پر رنگ خوب نیست. دقت کنید هر چقدر چای گران‌تر، شیک‌تر و در بسته‌بندی‌های تجارتی تهیه شده باشد، مضرّتر است. به همان چای ارزان اکتفا کنید که کمتر به آن اسانس و مواد نگهدارنده زده باشند.

از مصرف غذاهای ناسازگار تأکیداً در ماه مبارک رمضان خودداری کنید. اگر سر سفرۀ افطاری یا سحری ماست باشد نباید در غذا مرغ و تخم‌مرغ بکار رفته باشد؛ همینطور موارد دیگر که قبلاً ذکر شد.

بهترین روغن‌ها برای ماه مبارک رمضان روغن گاو، بعد از آن روغن دنبه، بعد روغن زیتون و کنجد است. از روغن‌های دیگر مانند روغن‌های مایع و جامد و هسته انگور و غیره پرهیز نمایند.

بر سفره افطار سبزی خوردن را فراموش نکنند، آنان که مزاجشان خیلی گرم است در سبزی خوردن از سبزی گشنیز تازه و خرفه غافل نشوند.

از ظروف آلومینیوم و تفلون استفاده نکنید. اگر در ظرف مسی غذا را طبخ کردید باید بلافاصله غذا را خارج کنید و در ظرف لعابی، چینی، استیل، گلی و یا سنگی یا پیرکس نگهداری نمائید.

با عجله و ایستاده و در حال حرکت افطار نکنند و در این حالت شام نخورند.

هنگام افطار و سحری غذا را داغ وارد معده نکنند، بگذارید کمی سرد شود.

پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید: در غذای داغ برکت وجود ندارد.

بعد از صرف افطاری و شام و سحری خواب را به تعویق بیاندازند.

هرگز بدون سحری روزه نگیرند و اگر خواب ماندند، در افطار بعدی با آب گرم و خرما افطار را باز کنند و در خوردن غذای شام بعد از باز کردن افطار، عجله نکنند.

استحمام در طول روز برای روزه داران ضعف می‌آورد و شب‌ها تا سحر بلامانع و مفید است؛ بهتر است برای شستشوی بدن از آبزن حمام استفاده کنند. نسخه آن در سطور بعد ذکر خواهد شد.

خون درمانی: حجامت، زالو و فصد در ماه مبارک رمضان در طول روز ممنوع است و بعد از افطار با فاصلۀ اندک اغلب مضرّ و منجر به ضعف و بی حالی می‌شود. چنانچه افرادی دارای بدنی قوی و خونساز هستند دو ساعت بعد از شام اشکالی ندارد؛ افراد عادی بهتر است خون‌گیری نکنند.

ورزش را در ماه مبارک فراموش نکنند و کسانی که عادت به ورزش دارند در ماه مبارک بهتر است ورزش همیشگی خود را ادامه دهند. ورزش می‌تواند ملایم و متناسب با بدن انتخاب شود.

کسانی که از ضعف حافظه رنج می‌برند همراه با سحری ۲۱ عدد مویز سیاه بدون هسته یا هسته در آورده میل کنند.

چنانچه روزه دار در ماه مبارک رمضان دچار درد شدید معده بشود و این درد در معده و اطراف ناف احساس گردد باید در فاصلۀ افطار تا سحر یک قاشق غذاخوری شوید خشک آسیاب شده را با ۲ لیوان آب روی شعله ملایم بجوشانند تا یک لیوان بماند صاف کنند و با عسل خوب شیرین کرده بخورند تا دل درد سریعاً ساکت شود.

⭐️ به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟